Pasagerii aeronavelor care pleacă de pe Aeroporturile Internaționale “Henri Coandă” București și București Băneasa – Aurel Vlaicu pot să transporte în bagajul de mână, începând de astăzi, lichide, aerosoluri și geluri în recipiente de până la doi litri, a anunțat Compania Națională Aeroporturi București (CNAB).
Limita anterioară a fost de 100 ml.
Noile reguli privind transportul lichidelor, aerosolilor și gelurilor (LAGs) în bagajele de cabină ale zborurilor cu plecare de pe Aeroportul Internațional Henri Coandă București și Aeroportul Internațional București Băneasa – Aurel Vlaicu au intrat în vigoare miercuri, 11 martie, la ora 00:00.
Nu se aplică pentru pasagerii aflați în tranzit
Astfel, pasagerii care pleacă de pe Aeroporturile bucureștene “Henri Coandă” și „Aurel Vlaicu” pot să transporte în bagajul de mână lichide, aerosoli și geluri aflate în recipiente individuale de până la doi litri, față de limita anterioară de 100 ml per recipient, precizează CNAB.
Relaxarea restricțiilor privind acceptarea la transportul aerian a LAGs vizează exclusiv pasagerii care au originea zborului pe cele două aeroporturi menționate, nefiind astfel aplicabilă pasagerilor aflați în tranzit sau transfer, precizează CNAB.
Investiții în securitatea aerporturilor din București
Potrivit directorului general al CNAB, Bogdan Mîndrescu, aplicarea acestei măsuri este posibilă ca urmare a investițiilor realizate de companie în tehnologii de ultimă generație, dedicate controlului de securitate al bagajelor de cabină, și alinierea aeroporturilor administrate de CNAB la cele mai bune practici internaționale în domeniu. “Prin această investiție, compania își consolidează obiectivul de a îmbunătăți constant experiența pasagerilor, asigurând în același timp menținerea celor mai înalte standarde de securitate”, a precizat Bogdan Mîndrescu.
Sperăm că ți-a plăcut și te-a inspirat acest articol despre relaxarea restricțiilor pe Aeroporturile Internaționale “Henri Coandă” București și București Băneasa – Aurel Vlaicu.
Pentru mai multe informații verificate, știri interesante, impresii sincere și reportaje exclusive, te așteptăm pe Facebook și Instagram . Mulțumim pentru Like și Share !
Visează, Iubește, Călătorește!
Drum bun!
Rezumat
Așadar, de astăzi, poți avea în bagajul de cabină dacă pleci de pe Aeroporturile Internaționale “Henri Coandă” București și București Băneasa – Aurel Vlaicu:
*sticle cu apă sau suc de până la doi litri
*parfumuri sau cosmetice în cantități mai mari de 100 ml
*geluri, creme sau aerosoli.
Relaxarea restricțiilor privind acceptarea la transportul aerian a LAGs vizează exclusiv pasagerii care au originea zborului pe cele două aeroporturi menționate, nefiind astfel aplicabilă pasagerilor aflați în tranzit sau transfer.






