Recomandări de vacanțe și călătorii pentru luna octombrie. Luna lui Brumărel marchează mijlocul toamnei pe plaiurile noastre, e vremea când se culeg recoltele și se numără bobocii, însă ceața, ploile și burnița devin mai insistente. Nici soarele nu mai e așa de darnic cu noi și deja ne e dor de vară. Dar octombrie este, de regulă, o lună plină de soare în sudul Europei, mai ales în Andaluzia- la Sevilla sau Cadiz, în insulele Canare –Tenerife, Grand Canaria și Lanzarote ( Spania), Algarve ( Portugalia). Și în Creta, Santorini, Rodos, Kos( Grecia), Malta și Cipru, Sicilia (Italia) soarele este încă darnic, deși vremea de băi în mare s-a dus.

Octombrie este vreme bună pentru colindat capitale europene precum Madrid, Roma, Atena sau Lisabona și regiuni celebre precum Toscana, Transilvania sau Provence.

Destinații populare din Europa și temperaturile din octombrie

        Orașul/ȚaraMaxima diurnă (°C)Minima nocturnă (°C)Zile cu şanse de ploaieOre cu soare/ziPrecipitații lunare/mm
Albufeira/Algarve/Portugalia22158752
Faro/Algarve/Portugalia23148754
LISABONA/Portugalia23158780
Sintra/ Portugalia22158781
Vilamoura/Portugalia23148752
Porto/Portugalia2112146132
Funchal/Madeira/Portugalia211510682
MADRID/Spania20811648
Barcelona/Spania211311686
Lanzarote/Spania2618275
Playa de las Americas/ Tenerife/Spania24175741
PARIS/Franța16815459
ROMA/Italia221112697
Sorrento/Italia211311689
Sicilia/Italia22168784
Florența/Italia201011577
Veneția/Italia181011574
Antalya/Turcia26146873
VALLETTA/Malta241610734
Phapos/Cipru25164831
Split/Croația1910126102
Dubrovnik/Croația199106109
LONDRA/UK15813558
COPENHAGA/Danemarca13715357
PRAGA/Cehia14511431
BERLIN/Germania13612436
OSLO/Norvegia9317392
VIENA/Austria1579437
ATENA/Grecia22146755
Rodos/Grecia24165868
Santorini/Grecia22164761

Sursa weather2travel.com, weather.com

Dubai

Dacă vrei o destinație mai “hot”, poți alege Dubai, aflată în una dintre cele mai toride luni ale sale, cu o medie maximă de 36 °C, o minimă nocturnă de 23 °C, 10 ore de soare/zi, zero șanse de ploaie,  apa mării are 30 °C.

O destinație foarte verde, cu temperaturi plăcute cu mici variații pe parcursul anului este insula Madeira. Amplasată chiar în mijlocul Oceanului Atlantic, Madeira este supranumită „Grădina plutitoare a Atlanticului” și a primit de multe ori titlul de destinația anului. Verde, rustică, liniștită și romantică, Madeira este de vizitat!

Un alt loc cu vreme bună în octombrie este peste ocean, în Hawaii, SUA. Astfel, temperatura maximă zilnică în Honolulu, Oahu, este de 29°C, cea minimă nocturnă de  21°C, soarele strălucește nouă ore/zi, șanse de ploaie sunt în nouă zile/lună, cu 47 mm de precipitații. Nu e exclus să apară un taifun, octombrie fiind ultima lună a sezonului oficial al uraganelor, ca și în destinațiile din Caraibe.

Însă octombrie este o lună destul de bună pentru a vizita Insulele Capului Verde. De exemplu, temperatura maximă diurnă în Espargos, Sal, este de 26°C, cea minimă nocturnă de 24°C, soarele strălucește opt ore/zi. Sunt șanse de ploaie în o zi/lună, media lunară este de numai 12 mm de precipitații. Apa oceanului Atlantic care scaldă țărmul Insulelor Capului Verde are în jur de 26°C  în octombrie.

luna-de-miere

Luna de miere în octombrie. Potrivite pentru o “escapadă” exotică sau, de ce nu, pentru luna de miere sunt unele destinații celebre din Oceanul Indian, Mauritius, Seychelles și Maldive. În Mauritius este sfârșitul iernii locale și aceasta înseamnă temperaturi maxime de 27ºC, minime nocturne de 18ºC, opt ore de soare/zi, apa oceanului are 24 ºC. Șanse să plouă sunt 13 zile în octombrie, dar cantitatea de precipitații nu e mare, de 50 mm, nefiind cea mai ploioasă perioadă în Mauritius.

Maldive e și ea destul de bună pentru luna de miere în octombrie, dacă nu te deranjează stropii de ploaie, căci aici este începutul perioadei musonului de iarnă. În octombrie, sunt 16 zile cu probabilitate de a apărea unele “dușuri” în Maldive, media lunară fiind de precipitații fiind de 230 mm. Temperaturile sunt plăcute, cu o maximă diurnă de 30ºC, 25°C minima,  opt ore de soare/zi, iar apa Oceanului Indian are 27°C.

Și pentru Bali octombrie este încă bună pentru o vacanță plină de răsfăț la spa și la soare.  În octombrie sunt 12 zile cu șanse de ploaie dar cantitățile de precipitații nu sunt așa de mari ( 175 mm),  este o lună în care încă se vine aici în vacanțe, deși este extrasezon. Temperaturile maxime din Bali în octombrie sunt de 33,6°C, minimele nocturne de 23,7 apa oceanului are 25°C, indicele UV și umiditatea sunt foarte mari.

zanzibar

Zanzibar ( Tanzania) este și ea o destinație recomandată pentru a fi vizitată în luna octombrie ( mai ales către începutul lunii), perioada iunie-octombrie fiind una dintre cele mai bune. Se înregistrează temperaturi maxime zilnice de 30°C, minime nocturne de 22°C, sunt nouă ore de soare pe zi. Șansele de ploaie sunt în nouă zile, se strâng, în medie, 66 mm de precipitații, iar apa oceanului are 25-26°C.

Mai aproape de Europa, în Maroc, orașe desprinse parcă din poveștile celor “O mie și una de Nopți” precum Marrakech sau Fez te așteaptă să le descifrezi misterele. Un oraș bogat în istorie și cultură, cu palate, grădini exotice, souk și medina, Marrakech este una dintre cele mai exotice și autentice destinații. Octombrie aduce în Marrakech maxime de 27ºC, opt ore de soare plin pe zi, o minimă nocturnă de 15ºC și ploi puține, în jur de 20 mm de precipitații pe tot parcursul lunii.

Nu lăsa vremea să-ți strice vacanța, află din timp când este cel mai indicat să călătorești, când nu sunt ploi, uragane, nu e caniculă.

Sper că ți-a plăcut articolul, că te-a informat și te-a motivat pentru următoarea călătorie! Vino alături de noi pe Facebook și anunță că ai citit ceva interesant şi util, dă Like&Share

Visează, iubește, călătorește. Drum bun! 

error: Acest continut este protejat!!

Pin It on Pinterest

Share This